Jak przekazać 1,5% podatku?

Od 2004 roku podatnicy, rozliczający się corocznie z Urzędem Skarbowym, mają okazję przekazać część swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego (do roku podatkowego 2021 było to 1%.) Od roku 2023, rozliczając się za rok podatkowy 2022, można przekazać 1,5% podatku. Co ważne, istnieje również możliwość przekazania środków dla konkretnego podopiecznego takiej organizacji.

Ja też od wielu lat korzystam z tej możliwości i zbieram środki finansowe na moje leczenie. Posiadam imienne Subkonto w Polskim Towarzystwie Walki z Mukowiscydozą, na które podatnicy mogą przekazywać wpłaty z rozliczeń podatkowych. Jak to zrobić? Wyjaśniam poniżej.

Jak przekazać 1,5% na konkretną osobę?

Aby mieć pewność, że przekazane środki trafią na moje Subkonto w deklaracji podatkowej w rubryce INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE > Cel szczegółowy 1,5% koniecznie jest wpisanie tekstu: DLA ROBERTA HELLFEIER.

Uwaga! Nie można pomylić się w numerze KRS, należy dokładnie go przepisać. Pomyłka w tej części deklaracji może prowadzić do wskazania zupełnie innej organizacji. W przypadku Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą numer KRS to: 0000064892.

Przykład wypełnionego druku

Poniżej znajduje się przykład wypełnionej rubryki PIT 38, w której wpisujemy informacje niezbędne do tego, aby przekazać 1,5% swojego podatku na moje Subkonto.

1,5% podatku. Przykład wypełnionego formularza PIT-38
1,5% podatku. Przykład wypełnionego formularza PIT-38

Kto może przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP?

  • Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • Podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • Podatnik objęty liniową, 19 -procentową stawką podatku,
  • Podatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych.

PRZYDATNE LINKI

Przekaż 1,5% podatku

Subkonto

W ciągu całego roku istnieje możliwość wpłacania środków finansowych na imienne Subkonto założone w Polskim Towarzystwie Walki z Mukowiscydozą.

Szczegóły znajdują się w zakładce: Jak pomóc?.