Kaftrio i Kalydeco. Czyli ile warte jest zdrowie człowieka?

„Jeśli wartością mojego życia jest rynkowa cena leków, które od dziś przyjmuję, to dzień mojego życia wart jest obecnie 733,99 euro! […] Taką rynkową wartość mają 3 tabletki (2 x 223,98€ za Kaftrio + 1 x 286,03€ za Kalydeco), które od dziś przyjmuję w ramach terapii lekami przyczynowymi”. Takimi słowami rozpoczął się dziś mój wpis na facebooku, za pośrednictwem którego oznajmiłem o rozpoczęciu kuracji nowym lekiem przyczynowym o nazwie Kaftrio.

W Niemczech, gdzie mieszkam lek ten dopuszczony został do sprzedaży we wrześniu tego roku. Jednak wtedy nie było jeszcze wiadomo, czy będę mógł skorzystać z nowej kuracji. Powodem tego było to, że moja druga mutacja choroby o nazwie c.3468+2dupT, która należy podobno do niezwykle rzadkich, nie znajdowała się na liście mutacji, które producent leku – firma Vertex – brał pod uwagę, jeśli chodzi o pacjentów mogących brać lek.

Rachunek za Kaftrio i Kalydeco na kwotę ponad 28.000 euro
Rachunek za Kaftrio i Kalydeco na kwotę ponad 28.000 euro

Dopiero podczas ostatniego pobytu na przeleczeniu w klinice, lekarka poinformowała mnie o tym, że po nawiązaniu kontaktu z wyżej wymienioną firmą i przesłaniu jej wyników moich badań genetycznych, odniesiono sukes. Drugą mutację dopisano do „listy” i dzięki temu mogę korzystać z kuracji nowym lekiem.

Tyle na razie. Na dłuższy i bardziej szczegółowy opis przyjdzie jeszcze czas.